שלוש דרכים להיאבק בחרדת נטישה אצל כלבכם

 

אתם עוזבים והוא מיילל. לא רק לרגע קצר, אלא לכאורה,לעד.
כאשר היללות סוף- סוף מופסקות, הן מוחלפות ע"י נביחות.
כשאתם שבים, הנכם מגלים את הבית הפוך- כנראה שעסק בהתנהגות הרסנית שלגמרי אינה אופיינית לו.
לכלבכם יש בעיה אמיתית- חרדת נטישה.
כלבים אוהבים את בעליהם ומפתחים מערכת יחסים מאוד קרובה איתם. לפעמים הקרבה של המערכת היחסים הזאת עלולה להשאיר אותם מבולבלים ומפוחדים כאשר הבעלים לא נמצאים איתם.
הכלב עלול להראות מבולבל, כועס או מדוכא כאשר הבעל עוזב, ויכול לצאת נגד היעזבו ע"י הריסת רהיטים, יצירת בלגן ובמובן אחר להתנהג בדרכים שלחלוטין אינן תואמות את האילוף שלו.
חרדת הנטישה היא יחסית קלה לאבחון: כלב המורגל היטב לסביבת המחייה דומה שהופך למפלצת בעת עזיבתו לבד בבית.
לרוע המזל, אין זה תמיד כל כך פשוט לטפל בהפרעה.
לעזור לכלב להתגבר על חרדת הנטישה הינו תהליך, בדיוק כמו היבטים אחרים באילוף, זה לוקח זמן וחזרה כדי שהתוצאה תהיה באמת מוצלחת.
הרעיון של "הרחקת חרדת הנטישה באילוף", נראה לא סביר- כיצד תוכל להגיב להתנהגות כאשר אינך נוכח בכדי לראות, למנוע או לתקן אותה?
למרבה המזל, ישנם פעולות שאדם יכול להשתמש בהן כדי להפחית את חרדת הנטישה ולמנוע את ההתנהגות המתוסכלת של כלבכם מלצאת מכלל שליטה במשך ההיעדרות שלכם.
הכינו את הכלב לקראת העזיבה שלכם. לרבים מהאנשים יש נטייה להרעיף בתשומת לב לכלב לפני היציאה. הם עלולים לקחת זמן נוסף לשחק עימו או למצוא דרכים אחרות לנסות להכניס קצת זמן איכות עם החבר הכלבי שלהם.
למרות שהכוונות הן טובות,התנהגות זו רק גורמת לעזיבה של הבעלים להיות אפילו יותר מורגשת ומדאיגה עבור הכלב.
במקום ללטף ולנשק את כלבכם לשלום, בעלים אשר מתמודדים עם חרדת נטישה צריכים להשתמש באמצעים להכין את הכלב בצורה נכונה להעדרם. את זאת לבצע ע"י הפחת הקשר עם הכלב לפני היציאה. אף על פי שהנכם עלולים לחפוץ בזמן נוסף עם כלבכם לפני שאתם עוזבים אותו לבד, האימון הטוב ביותר הוא בעצם להידמות שאתם מתעלמים מכלבכם כמה דקות לפני העזיבה. זה יגרום לעזיבה שלכם להיות פחות צורמת ואמורה לעזור בהורדת רמת החרדה של הכלב.
עם הנכם עוזבים לתקופה ממושכת ומרגישים צורך לתקשר עם כלבכם וליהנות מחברתו, מצאו דרכים לעשות זאת מוקדם לפני הנסיעה. הימנעו מהדחף לומר "להתראות" בעזיבה הממשית.
ספקו הסחת דעת מידית לכלב. רגעים לפני העזיבה,רצוי להעניק לכלב איזו שהיא הסחת דעת. צעצוע חדש,לדוגמא, יכול לשמש כדי להעסיק את תשומת ליבו, ויאפשר מעבר יותר יציב ל "זמן לבדו".
כל הסחת דעת מיידית שמוענקת, וודאו שמדובר במשהו שכנראה יעניין את הכלב למספר דקות. החפץ, אחרי הכל הוא כדי לקיים את הקשר שלו למשהו אחר מהיעדרותכם לכמה שיותר זמן שניתן.
לטכניקה זו ישנה את התועלת הנוספת של ללמד את הכלב שזמנו לבד תביא לידי חוויה מהנה וחיובית. הוא יתחיל לקשור את עזיבתכם עם צעצוע כיפי או שעשוע במקום להרגיש חרדה ובדידות.
רצוי לבחור את הסחת הדעת הממושכת ביותר.
כלבים משתוקקים לקשר עם האדם ובאופן בלתי נמנע יפספסו את הקשר כאשר לבדם. בכל אופן,להכניס פריט של אדם לסביבתו הכלב יכולה להפחית את חרדת הנטישה,ואת ההרגשה של הנעזב ללא חברה.
רבים חוו הצלחה ע"י החזקת רדיו או טלוויזיה מכוונת לשדר הרבה דיאלוגים. הכלב ישמע קול אדם, הוא בטוח לא יאמין לכך שהוא בחברת אנשים, אך הקולות עדיין מרגיעים ומפחיתים את הרגשת המתח והבדידות.
חרדת הנטישה עלולה להיות בהחלט מבלבלת עבור בעל כלב.
אפילו הכלבים הממושמעים והמאולפים כראוי יכולים פתאום להפוך לעושי צרות הרסניים כתוצאה מחרדת נטישה. לטפל בבעיה זאת באילוף עלולה להיות קשה, במיוחד כאשר הכלב מרגיש מאוד מחובר לבעליו.
בכל אופן, על ידי הכנת כלבכם והפקת תועלת מהסחת דעת הולמת מיידית וממושכת, הנך יכול לצפות להפחתת חרדת הנטישה בכלבכם.