קבלת הפנים של הכלב


איך לאלף כלב להפסיק לקפוץ על אנשים?
יש אנשים אשר אוהבים את זה שהכלב שלהם קופץ עליהם בהתלהבות, מחבק אותם עם כפות הידיים הגדולות – או הקטנות – שלו ומלקק את פניהם בשמחה בכל פעם שהם חוזרים אל ביתם. כל זה טוב ויפה, וגם די חמוד, עבור כל מי שמתבונן מהצד על סיטואציה מחממת לבבות מסוג זה. אולם מה אם מדובר באנשים שנכנסים לבית ואינם הבעלים של הכלב? אין ספק כי בנקודה זו הקפיצה של הכלב על אורחים שמגיעים לבקר עשויה להיות בעייתי מאוד, מפני שלא כל האנשים יקבלו את התופעה הזאת בחיוב, מה גם שייתכן שהפגנת התנהגות כזאת מצד הכלב עשויה להצביע על נטיות להתנהגות דומיננטית יתר על המידה. על מנת לפתור בעיה כזו, צריך לדעת איך לאלף כלב, וליתר דיוק, צריך לדעת איך לאלף כלב להישאר נינוח ורגוע בשעה שאנשים פותחים את הדלת ונכנסים אל הבית. בדרך זו תוכלו להימנע מתקלות לא נעימות – ואפילו הרסניות – כאשר אנשים מבוגרים או ילדים קטנים מגיעים לבקר והכלב קופץ עליהם ללא שליטה. אנשים אשר יודעים איך לאלף כלב יכולים להביא את הכלב שלהם למצב שבו הדלת נפתחת והכלב נכנס אוטומאטית למצב של רגיעה – לעומת המצב הקודם, בו הוא היה שועט קדימה בהתלהבות וקופץ בכל כוחו על המבקרים.
רוב האנשים כלל אינם יודעים איך לאלף כלב, ולמעשה הם אפילו אינם מודעים לכך שקיימת אפשרות שהכלב שלהם יתנהג כפי שהם היו רוצים שהוא יתנהג בשעה שפותחים את הדלת. ניתן אף לומר שלא בלבד שרוב האנשים יודעים איך לאלף כלב לא לקפוץ על אנשים שנכנסים לביתם, הם בעצם מעודדים – מתוך חוסר ידע – את ההתנהגות השלילית של הכלב שלהם. פעמים רבות, בגלל שהכלב עדיין נמצא בשלב שבו הוא גור, בני האדם עשויים לראות בכל התנהגות שלו – תהיה זו חיובית ותהיה זו שלילית – כהתנהגות חמודה. וכאשר אנשים אינם יודעים איך לאלף כלב, בכך שהם רואים בהתנהגות השלילית של הגור התנהגות חמודה הם מחזקים אותה בדרך כזו או אחרת – או לכל הפחות לא מונעים מהגור לעשות אותה – ועל ידי כך הכלב לומד שהבעלים מסכים שהוא יתנהג בדרך זו.
אז איך לאלף כלב לא לקפוץ על אנשים אשר נכנסים הביתה?
ראשית כל, בתור בעלים אחראיים אתם צריכים לדעת איך לאלף כלב וללמד אותו כי מרגע זה ואילך אתם לא מוכנים בשום אופן להסכים להתנהגות הלא רצויה שלו, כאשר הוא קופץ על אנשים אשר נכנסים לביתכם. כאשר הכלב שלכם – בין אם מדובר בגור או בכלב בוגר – מתחיל לקפוץ על מי שנכנס לביתכם, תכף ומיד הניחו את כפות רגליו בחזרה על הרצפה – והקפידו לעשות זאת בעדינות, תוך כדי שאתם מקרינים שלווה ורוגע. כאשר לומדים איך לאלף כלב, אחד מהגורמים החשובים ביותר בתהליך האילוף של הכלב – ואין זה משנה מה אתם מנסים ללמדו לעשות או לא לעשות – הוא התזמון שבו אתם מחליטים להגיב ולפעול. מסיבה זו אתם צריכים לפעול תכף ומיד לאחר שאתם מזהים את הסימנים הקטנים ביותר לכך שהוא עומד להתחיל להשתולל ולקפוץ, ייתכן שיידרש לכם מעט זמן התבוננות בקפיצות שלו, אולם אם בעקבות זאת תצליחו לתפוס אותו לפני שהוא מתחיל אז זה בהחלט ישתלם לכם. דבר נוסף שחשוב לדעת כאשר לומדים איך לאלף כלב לא לקפוץ על מי שנכנס הביתה הוא חיזוק חיובי, מה שאומר שברגע שהכלב שלכם מפגין את ההתנהגות הרצויה מבחינתכם – כאשר הוא יושב או שוכב על הרצפה בשקט וברוגע – אתם צריכים לחזק את ההתנהגות שלו, על מנת שהוא יידע כי מדובר בהתנהגות אשר משביעה את רצונכם. אתם יכולים לחזק את ההתנהגות שלו באמצעות דברי שבח (רצוי בטון דיבור גבוה ונעים), חטיפים, מזון אהוב, צעצוע או כל דבר אחר שהוא אוהב.
בנוסף על כך, מי שרוצה לדעת איך לאלף כלב לא לקפוץ בגרסה למתקדמים, יכול להשתמש בטכניקה הבאה, אשר מיועדת במיוחד לכלבים אשר נוטים להתרגש יתר על המידה, עד כדי כך שהם כבר לא מסוגלים לשלוט בעצמם. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא ללמד את הכלב שלכם דרכים נוספות באמצעותן הוא יוכל לשחרר את האנרגיה שלו בצורה מועילה יותר. אחד מהדברים שניתן לעשות הוא לרדת עם הגוף לגובה של הכלב וללמד אותו ללחוץ יד לשלום או לעשות גלגול על גבי הרצפה – או כל דבר אשר יעזור לו לשחרר את האנרגיה שלו בצורה פחות הרסנית ומסוכנת. מלבד זאת, חשוב לזכור כי כאשר לומדים איך לאלף כלב צריך תמיד להיות עקבי, ועיקרון זה יפה לכל דבר חדש שרוצים ללמד את הכלב.
אם אתם מגדלים את הכלב שלהם יחד עם בני משפחה נוספים מומלץ מאוד שתערבו גם אותם בתהליך האילוף, על מנת שגם הם יידעו איך לאלף כלב לא לקפוץ על אנשים גם כאשר אינכם נמצאים בבית – ובדרך זו תוכלו לשמור על דפוס התנהגות קבוע של הכלב.