מדוע כלבכם עושה זאת

 

מדוע כלבכם עושה זאת?
נדמה כי שאלה זו נשמעת סביב העולם מבין בעלי כלבים חדשים בכל מקום. אלפי אנשים ממש ברגע זה צופים באיזו שהיא התנהגות מוזרה ותוהים בינם לבין עצמם מדוע בדיוק הכלב מתנהג כך? בוא נסתכל על מספר התנהגויות נפוצות ונראה אם נוכל להבין את הסיבות שעומדות מאחוריהן.
הראשונה הינה הבעיה העתיקה של פשיטה על פחי אשפה.
התנהגות זו היא די מטרידה מכוון שהיא יוצרת לכלוך כביר ומגעיל לנקות אחריה. היא מערבת חיה שבכוונה תחילה מפילה פח אשפה ועוברת על תכולתה ומשאירה הרבה הרס ולכלוך בעקבותיה.
"מדוע ג'רי עושה זאת?" אובחן, התשובה הפשוטה היא רעב. כלבכם כנראה הריח משהוא טעים בפח האשפה, כמו למשל קופסאת טייק-אווי או אפילו חתיכת בשר שזרקתם מהמקרר. בעיה זאת לרוב יכולה להתיישב על ידי להיפתר ממאכלים שמדיפים ריח, כגון שאריות מזון בשקית נפרדת ואטומה או עלידי שימוש בפח יותר יציב. עם הפח שמחוץ לבית נראה כהמטרה הפוצה, בנו מבנה סגור סביבו שישאיר את החיה מחוץ לשטח הפחים.
עוד תעלומה נפוצה לבעלי הכלבים היא אכילת הדשא. כלבים הם באופן טבעי אוכלי בשר,ולא אוכלי צמחים, זה קשה להבין איך חיה תעקוף צלחת סטייק כדי "לקצץ" את הדשא בגינה. התשובה נחה במצב הקיבה של החיה עצמה. לחיה שלכם עלולים להיות כאבי בטן ממנת הסטייק שהגשתם לו בצהריים. כלבים אוכלים צמחייה כאשר הם מרגישים חולים, במיוחד כאשר המחלה קשורה לעיקול. התנהגות זו כנראה לא מזיקה לכלבכם אלא עם כן גינתכם עברה טיפול כימיקלי. בכל אופן, רצוי מאוד לשים לב על הרגלי האכילה של כלבכם. עם הכלב מראה סימנים של בריאות שגויה רצוי לבקר וטרינר.
עוד הרגל שהאדם מוצא בו גועל הוא אכילה מקופסאת הצרכים. השם המדעי עבור תופעה זו הוא "כופרופאגי" אבל אפילו ללא המילה המהודרת, כולנו יודעים בדיוק למה מכוונת, אם תכניסו כלב לבית עם קופסאת צרכים, הכלב בטוח ימצא אותה צ'יק צ'אק. אבל מדוע כלבכם מתעקש לאכול את מה שהחתול השאיר מאחוריו? ישנם הרבה תיאוריות לגבי למה כלבינו עושים זאת. ישנם מצבים רפואיים שעלולים לגרום להיבט זה. חלק מהמצבים הללו קשורים לתפקוד לקוי של הלבלב ושל המעיים, רעב או אפילו תת תזונה רציני עקב זיהומים מתקדמים של טפילים, כגון תולעים. אחרים מאמינים שאכילת צואה עלולה להיות דרך לכלבים לחדש את המלאי של הוויטמין בי שלהם או היבט שנותר מהאבולוציה.
עדיין ישנם שטוענים שזהו מצב פסיכולוגי שנגרם ממתח ולחץ או מרגשות אשם שהוחדרו בצורה מוגזמת באילוף עלידי הבעלים. לא משנה מהי הסיבה לכך, הדרך הקלה למניעה היא לשמור על הגינה והשטח הנגיש לכלב נקי מצואה מכל סוג, כולל את שלו עצמו.
חוץ מזה, הלכו עם כלבכם ברצועה כדי שתיהיה לכם שליטה על נתיב הליכתו. שימו את קופסאת הצואה של חתולכם מחוץ לידי הכלב. ביקור אצל ווטרינר חשוב, כדי לוודא שלא מדובר בסימפטום של ווירוס ועלול גם להיות גורם לנגיעת טפילים בחיה.
בתקווה שהבחנות קצרות אלו לתוך נפשו של הכלב שלכם נתנו לכם קצת יותר מידע על הגורמים שבגללם מתנהג כלבכם כפי שהוא מתנהג. עלידי ההבנה איך כלבכם חושב, הרבה יותר קל לאלפו לבצע או לא לבצע פעולות מסוימות לפי המצב. לכמעט כל התנהגות שניתנת להעלות על הדעת, מישהו התנסה בה וכתב עליה באינטרנט. אם כלבכם מבצע התנהגות שפשוט אינכם מסוגלים להבין או שגורמים לכם לחשוב שהכלב שלכם איבד את צלילות דעתו, עשו מעט חקירה על האינטרנט, אולי תוכלו למצוא את הגורם להתנהגות ואת הדרך לפתור את הבעיה שמשגעת אתכם, או לפחות לענות על הסקרנות שלכם כדי שלא תצטרכו לשאול, "למה ג'רי עושה זאת?!"