כלבים לשעשועיםבולדוג צרפתי
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
צרפת
הסטוריה:
הבולדוג הצרפתי הינו גזע כלבים שהתגלה לראשונה בצרפת בשלהי המאה ה 19.
הסברה הרווחת הינה שפועלים אנגלים הביאו איתם את חיית המחמד שלכם - הבולדוג האנגלי איתם לצרפת, שם הם התרבו עם כלבי לחימה בשוורים וכך נוצר הגזע הקטן, המדהים והמיוחד הזה.
אופי:
כלבים שאוהבים מאוד נוחיות ומקבלים באהדה כל גילוי של פינוק. מתאים מאוד לחיי משפחה (עם או בלי ילדים). מלאי חיים ונהנים מפעילות בחוץ.
משמש:
כלבים משפחתיים וללוויה.
נתונים פיזיים:
גובה 30 ס"מ, משקל 9-13 ק"ג.
כלבים בעלי ראש גדול ומרובע עם אוזני עטלף גדולות ועיניים חדות ועגולות, הזרבובית קצרה, רחבה ועמוקה. יש לא זנב קצר. העור גמיש, מכוסה בפרווה זוהרת, קצרה, סמיכה ורכה מנומרת בצבעי חום צהבהב או לבן עם סמנים מנומרים.

דקל (תחש)
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
גרמניה
הסטוריה:
קיימות תאוריות רבות על מוצאו של הדקל. יש המחפשים את אבותיו באשור וביוון העתיקה ועדויות לקיומם נמצאו בתרבות האינקה בדרום אמריקה. גרמניה היא מולדת הגזע בצורתו הנוכחית. הדקל שימש לציד גיריות. תאורי הדקל במאות ה - 16 עד ה - 19 שונים מאד: החל מכלב דמוי ביגל ובאסט-גריפין זיפי ועד לדקל המוכר לנו כיום. המשותף לכולם אוזניים ארוכות ושמוטות, רגליים קצרות והתפקיד - ציד במחילות. לפיתוח הדקל בצורתו המודרנית נבחרו כלבים קטנים שלא הרפו מן הטרף ורדפו אחריו גם בתוך המחילה. המועדון הוותיק ביותר המסור לטיפוח הגזע הינו מועדון הגזע הגרמני (Deutsche Teckelklub) שנוסד בשנת 1888.
אופי:
כלבים בעלי יכולת למידה מעולה ומהירה, אך צריך לגרום לו לציית! חכם, חזק ואמיץ, צייד מלידה ונאמן ומסור למשפחתו.
משמש:
כלבים משפחתיים וכסיוע בשיקום בני אדם.
נתונים פיזיים:
גובה 35-40 ס"מ, משקל 3-5 ק"ג.
כלבים ארוכי גוף, בעל רגליים קצרות והבעה אינטליגנטית, זהו המכנה המשותף לגזע המגוון שמגיע בגדלים שונים ובעל סוגים וצבעים שונים של פרוות.

יורקשייר טרייר
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
אנגליה
הסטוריה:
כלבים אלו היו בעבר שייכים למעמד הפועלים הנמוך. הם היו יותר גדולים (כ-7 ק"ג), בעלי פרווה קצרה יותר, ושימשו כלוכדי חולדות ועכברים במכרות הפחם באזורים המתועשים של צפון אנגליה. תהליך המזעור התרחש באמצע המאה ה-19 באנגליה, כשרק הגורים הקטנים ביותר נלקחו להרבעה, וכך הגיע לממדים המוכרים. כיום הוא נמנה עם הגזעים הפופולריים ביותר בארצות רבות בעולם.
אופי:
כלבים מלאי חיים ומעניקי חיבה. בן לוויה נפלא לאנשים מבוגרים וילדים. נוטה להיות רועש. מסוגל להתקיף חיות שעשועים אחרות. עירני ודרוך, כלב שמירה טוב למרות גודלו.
משמש:
כלבים משפחתיים וללוויה.
נתונים פיזיים:
גובה 15-22 ס"מ, משקל 3 ק"ג.
כלבים קטנים, מאוזנים ושריריים. בעלי קו עליון ישר וגב קצר, אך לא מכווץ. כלב פרופורציונלי מאד. כלבים בעלי פרווה ארוכה ומשיית. הראש, החזה, והרגליים: שלושה גוונים של זהוב עמוק (לא נוטה לאדום). הגוף והזנב: כחול-פלדה.

לאסה אפסו
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
טיבט
הסטוריה:
כלבי הלאסה אפסו שמרו על המנזרים בטיבט קרוב ל-3000 שנה תפקידם היה להתריע מפני זרים ומכיוון שחיו בין כתלי המנזרים הפכו להיות בני – לוויה לנזירים צורתו של הלאסה אפסו מטעה מימדיו קטנים אומנם והופעתו אלגנטית אך אין זה כלב שעשועים הוא מעדיף להלך על 4 רגליו עצמאי ומסתייג מזרים פרוותו הסמיכה והחזקה מגינה עליו בכול מזג אוויר ומפני קור עז לחום חייבים להגדיר ללאסה אפסו מי הבוס כאשר הוא גור ולאחר שזה נעשה ניתן להמשיך ולאמנו בעדינות אורך רוח ובמיוחד בכבוד עונשים גופניים לא יעזרו עם כלב נבון זה יש להברישו כל יום כדי למנוע מפרוותו הסמיכה והארוכה להסתבך.
אופי:
כלבים ערניים, עליזים, יציבים, אך לפעמים מתרחקים מזרים.
משמש:
כלבים למשפחה ולשעשוע.
נתונים פיזיים:
גובה 25 ס"מ.
כלבים בעלי פרווה עשירה כבדה נוקשה למגע
בצבע זהב צבע חול דבש שחור/לבן חום.
כלבים חסונים ומאוזנים בעל פרווה שופעת.
הלאסה הוא קצר רגלים, גב מוארך אך יציב, נשיאת זנב אלגנטית מעל הגב בקשת רחבה, גפיים מקבילות ככול האפשר.

סיני מצוייץ
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
סין-אפריקה
הסטוריה:
המקור של הגזעים חסרי השיער אפוף במסתורין ובמיתוסים. סבורים שהגזעים חסרי השיער הרבים מקורם באפריקה, ומכאן השם Canis Africanus.
כלבים אלה שרדו במשך מאות שנים ונמצאו בהרבה מקומות סב-טרופיים ברחבי העולם. הכלב נחשב מאד בתקופה הטולטקית בין השנים 900 – 1200 לספירה. הוא סווג כאחד מעשרת הסמלים של הטוב.
"המוטציה" הראשונה של כלב קירח הופיעה בכלבים עתיקים ביבשת אפריקה.
נמצאו עדויות ארכאולוגיות של כלב דומה מלפני עשרת אלפים שנה, ועדויות נוספות מהמאה ה-13 של קיום גזע זה בסין. וכנראה שגם השתמשו בו ככרית חימום, והיו אוכלים אותו כשסיים את תפקידו. לסינים, שהיו סוחרים ברחבי העולם, במסעותיהם לארצות ב"עולם החדש" התלווה תמיד הסיני המצויץ על גבי הספינות. בדרך זו הצליח להגיע הגזע ליבשות שונות בשאר העולם, ונמצא לרוב בערי הנמל . ייתכן, שבהגיעו לדרום אמריקה היווה שם את הבסיס להתפתחות הגזעים הקירחים, וייתכן גם שלהפך.
לראשונה הוצג הכלב במערב בשנת 1881, והוכר כגזע לראשונה ב-1960 באירופה, וב-1979 בארצות הברית.
אופי:
כלבים פעלתניים וחיננים. חשדניים כלפי זרים.
משמש:
ה כלבים מגזע סיני מצויץ הם בני לוויה אידיאליים והם כלבי שמירה מצוינים.
נתונים פיזיים:
גובה 30 ס"מ.
כלבים קטנים,עצמות בינוניות עד דקות, גוף חלק וחסר שיער. שיער על כפות הרגליים, הראש והזנב בלבד או מכוסה "צעיף". בצבעים שונים.

פאג
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
סין
הסטוריה:
מקורו של הגזע בסין, שם פותח ככלב שעשועים לקיסרים היפנים משושלת צ'אנג לפני מאות שנים והוכר כגזע בשנת 400 לפני הספירה. הפאג הובא לאירופה לפני כ-500 שנה. המילה פאג כנראה באה מן המילה האנגלית Pugg שמשמעותה במובן של חיבה ופירושה קופיף או שדון קטן
אופי:
כלבים סתגלנים, אוהבים להתפנק. מקסימים ונוחים.
משמש:
כלבים משפחתיים וללוויה.
נתונים פיזיים:
גובה 25-30 ס"מ, משקל 6-8 ק"ג.
כלבים קטנים, בעלי פרצוף פחוס וגוף קטן.
כלבים בעלי פרווה חלקה, רכה וקצרה בצבעי שחור, בז', פון, כסף או זהוב עם מסכה שחורה. מראה מרובע, מוצק ומאוזן. בעל שרירים חזקים.

פודל
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
דנמרק / גרמניה
הסטוריה:
מקור הפודל בגרמניה, ככלב ציד שאומן להביא עופות מים שנורו ונפלו למים. משמעות השם "פודל" בגרמנית היא להשתכשך במים. למרות מוצאו הגרמני, הפודל נחשב לכלב הלאומי של צרפת והוא מופיע ברבים מהסרטים ובטלוויזיה. בזכות חוש הריח המפותח שלהם ורגליהם העדינות, השתמשו (בעיקר בפודלים המיניאטורים שפותחו מאוחד יותר) לחיפוש פטריות כמהין, אך בזכות האינטליגנציה הגבוהה שלהם, זריזותם ומראם המיוחד, התאימו מאוד הפודלים לעבודה במופעי הקרקס. בשנות ה-60 של המאה ה-20 הפודל נטש את הבמה והפך לאחד הכלבים הפופולריים ביותר בעולם.
אופי:
כלבים זריזים, תזזיתיים וחביבים. נחשבים נאמנים ונבונים. יחסם לילדים טוב. מזג טוב, סיבולת טובה, צייתן. אוהב מים.
משמש:
כלבים ללוויה ולשעשוע.
נתונים פיזיים:
גובה - לפודל ארבעה סוגי גבהים: טוי - מתחת ל-28 ס"מ, ננסי - בין 28 ס"מ עד 35 ס"מ, בינוני - בין 35 ס"מ עד 45 ס"מ, ענק - בין 45 ס"מ עד 60 ס"מ.
כלבים בעלי פרווה בחמישה צבעים שונים: לבן, משמש, שחור, חום ואפור.

פומרניאן
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
פולין
הסטוריה:
מקורו מהזאב שבוית לפני אלפי שנים.
אופי:
כלבים נאמנים וקנאים לבעליהם, שקטים, ממושמעים וחשדניים כלפי זרים.
משמש:
כלבים משפחתיים היודעים להתריע בקולניות על זרים בבית.
נתונים פיזיים:
גובה 22 ס"מ, משקל 9-13 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה כפולה – התחתונה רכה וסמיכה העליונה באורך בינוני חלקה רכה וזקופה
בצבע שחור, קרם, חום תפוז, אפור וצבעים אחרים מותרים גם שילובי צבעים.

פינצ'ר ננסי
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
גרמניה
הסטוריה:
מקורו של גזע זה הוא בגרמניה. ישנן מספר תאוריות לגבי מוצאו של הגזע: יש אומרים שהוא צאצא של טריירים שהתפתחו בגרמניה, תאוריה אחרת מניחה כי הפינצ'ר נוצר מהכלאה של כלב הולנדי וגרייהאונד איטלקי וכינויו היה Pinchr Reh - רה הוא אייל בגרמנית; תאוריה נוספת הניחה כי הוא נוצר מגזע הדוברמן פינצ'ר, תאוריה שהופרכה מאוחר יותר כיוון שהוכח שהפינצ'ר היה גזע קדום יותר מהדוברמן. כל תאוריה שהיא לגבי הגזע מניחה כי הפינצ'ר הוא גזע קדום, שתואר ביצירות אמנות קדומות ובספרות. מתוך מועדון הפינצ'ר הגרמני, שהוקם ב-1895, נקבע תקן הגזע ולאחר מלחמת העולם הראשונה חל גידול במספר הפינצ'רים הננסיים. בשנת 1929 הוכר הגזע בהתאחדות הכלבים האמריקנית ומאז הפך לפופולרי בעולם כולו.
אופי:
כלבים חכמים עם סגנון ואופי. פעלתנים אתלטיים ונועזים, עירניים ונאמנים לבעליהם.
משמש:
כלבים לתערוכות ולשעשוע.
נתונים פיזיים:
גובה 25-30 ס"מ, משקל 4-6 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה קצרה וצפופה, צבעה יכול להיות גווני חום אחידים או שחור עם כתמים חומים.
כלבים קומפקטיים נאים. שריריים ומסוגלים לגבור על כלבים הגדולים ממנו בהרבה.בעלי תכונות פיזיות של כלבי עבודה וציד. הוא עומד כמו סלע בזירה, מתוח כמו קפיץ ושומר שלא יפלשו לתחומו. זהו כלב בעל הופעה מושלמת והוא מתחרה רציני בכל תערוכה גדולה.

פפיון ספניאל
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
��רפת, בלגיה
הסטוריה:
כלבים זעירים שהיו מצוים בבתיהם של בני אצולה. יש הגורסים שמקורו בספנייל ספרדי ננסי שהיה מצוי במאה ה-16. צורתו ופרוותו הארוכה מרמזות שייתכן שהוא תוצאה של הכלאה מאחד כלבי השפיץ הצפוניים.
אופי:
כלבים שאוהבים מאוד נוחיות ומקבלים באהדה כל גילוי של פינוק. מתאים מאוד לחיי משפחה (עם או בלי ילדים). מלאי חיים ונהנים מפעילות בחוץ.
משמש:
כלבים משפחתיים וללוויה.
נתונים פיזיים:
גובה 20-28 ס"מ, משקל 1-5 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה מבריקה, משיית וגלית (ארוכה סביב הצוואר) בצבע לבן עם כל הצבעים. על ראשו של הפפיון יש כתם לבן. כלבים בעלי חרטום מחודד ועדין שבקצהו אף שחור. עיניו עגולות וממוקמות נמוך למדי. האוזניים נפולות או זקופות מעוטרות תמיד בשיער רב וממוקמות בחלק האחורי של הראש.

צ'יוואווה
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
דרום אמריקה
הסטוריה:
גזע ה כלבים הקטן ביותר בעולם, וקרוי על שם מדינת צ'יוואווה במקסיקו.
אופי:
כלבים עירניים, מסורים מאד, מלאי חיים, מהירי תגובה ואמיצים. כלבים בעלי בטחון, חוצפה וחריפות ללא תוקפנות.
משמש:
כלבים למשפחה וללוויה.
נתונים פיזיים:
גובה 23 ס"מ, משקל 3 ק"ג.
כלבים בעלי אוזניים זקופות וגדולות לא פרופציונלי לפנים, זנב שעיר המתנופף כדגל ועיניים גדולות וכהות וראש בצורת תפוח.
יש שני תת גזעים: ארוכי שיער – ישרה או גלית ובוהקת, קצרי שיער – קצרה, רכה ובוהקת. הפרווה מופיעה בכל הצבעים והמיקסים האפשריים.

קוואליר קינג צ'ארלס ספנייל
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
אנגליה
הסטוריה:
כלבים אלו חיו בחצרות מלכי אירופה עוד במאה ה-15. שימשו ככלבי צייד.
קרוי על שם המלך צ'ארלס.
בשנת 1944 הוכר רשמית כגזע נפרד באנגליה.
אופי:
כלבים חברותיים, רגועים, מלאי שמחה וללא יצר תוקפנות.
משמש:
כלבים למשפחה ולשעשוע.
נתונים פיזיים:
גובה 25-27 ס"מ, משקל 4-8 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה באורך 4 ס"מ בצבע לבן עם כתמים בצבעי חום, שחור ואדמדם. עיניים גדולות ומרוחקות, אוזניים ארוכות משתלשלות לצידי הראש מכוסות בשיער מתולתל.

שי טסו
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
טיבט
הסטוריה:
גזע עתיק מאד זה, שפירוש שמו בסינית הוא אריה, ידוע גם בשמו הפיוטי יותר:"כלב בעל פני החרצית" וזאת בגלל האופן המיוחד, בו גדל שערו בצורה רדיאלית. מנקודה מרכזית הנמצאת מעל האף. הכלבים האלה, שמוצאם אולי מטיבט, זכו להערכה רבה בחצר הקיסר הסיני והם יובאו לאירופה בתחילת המאה העשרים.
הכלאה מבוקרת עם כלב הפקינז בפיקוח מועדון הכלבנות האנגלי במשך ארבע דורות בשנות החמישים סייעה לביסוס גזע השי צו , כפי שאנחנו מכירים אותו כיום.
לאמריקה הוחדר הכלב בעיקר בזכות החיילים, שחזרו לאחר מלחמת העולם השניה, והביאו עמם הביתה את הכלבים האלו.
אופי:
כלבים פעילים, ידידותיים ועצמאים. ידוע בחביבותו ובאהבתו לאנשים, ובמיוחד לילדים. אופי מתוק, שקט בבית, התנהגות אריסטוקרטית.
משמש:
כלבים למשפחה, לתצוגות ולשעשוע.
נתונים פיזיים:
גובה 20-28 ס"מ, משקל 4-9 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה ארוכה, ויש לה מגוון צבעים.

שיצו
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
טיבט / סין
הסטוריה:
השי-צו ניתן לקיסר סין כמתנה ע"י הדלאי-למה מטיבט, וכך הגיע כלב זה לחצר המלוכה הסינית. במשך השנים התערבב הפקינז המלכותי בגזע זה, ואכן קיים דמיון מסוים בין שני הגזעים. השי-צו הוברח למערב בתחילת המאה ה-20, וכך נמנעה הכחדתו, משום שהשלטון הקומוניסטי בסין, אסר לגדל כלבים.
הכלב נראה כצעצוע חי, עובדה שגורמת לכל המשפחה לפנקו ולאהוב אותו.
אופי:
כלבים אוהבי חברה ושונא להישאר לבד. השי-צו הוא כלב חכם, המגיב טוב ל אילוף. חסון ערני ומלא חיים. כלב אינטלגנטי פעיל בעל מזג ידידותי, שמח מלא חום ונותן אמון.
משמש:
כלבים ללוויה, למשפחה ולשעשוע.
נתונים פיזיים:
משקל 4-8 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה ארוכה, כפולה עליונה ותחתונה גולשת וצפופה בכל הצבעים. כלבים בעלי חזות גאה ונשיאת גוף שחצנית ייחודית ופנים דמויי כריזנטמה.

שפיץ יפני
משפחה:
כלבים לשעשועים
מוצא:
ישראל
הסטוריה:
גזע זה "נתפר" בתור הכלב האידאלי כחיית
מחמד לחובב הישראלי, אשר יתאים לתנאים הייחודיים שלנו. כלבים חדשים יחסית בעולם המערבי והגיעו לאירופה רק בשנות ה -70.
אופי:
כלבים אשר מצד אחד משמשים ככלב שמירה בכך שהוא ינבח ויזהיר אותנו שמישהו מתקרב, אבל מעבר לכך הוא ידידותי לחלוטין. נחמדים לילדים ודי מפונקים.
משמש:
כלבים לשמירה, למשפחה ולשעשוע.
נתונים פיזיים:
גובה 30 ס"מ, משקל ק"ג.
כלבים בעלי פרווה לבנה, אוזניו זקופות וזנבו מורם, פיו עיניו שחורים מאד.