כלבים לצייד - טריירים

 


אמסטף
משפחה:
כלבים לצייד – טריירים - קרבות
מוצא:
אמריקה
הסטוריה:
אבותיו הקדמונים של האמסטף טופחו לצורכי מלחמות כלבים על ידי הכלאה בין טרייר לבולדוג. אבותיו של האמסטף שימשו החל מהמאה ה-19 ככלבי חווה באמריקה, הן לשמירה והן לצייד. החל בשנות ה-30 של המאה ה-20, חל מפנה בטיפוח הגזע בעזרת רבייה סלקטיבית, והוא הפך לבן לוויה ולצורכי תצוגה, והורחק מהמורשת של כלב מלחמה. גזע כלבים זה הוכר רשמית ב-1936.
אופי:
כלבים עקש��ים ונחושים. עירניים מלאי סקרנות וידועים באומץ ליבם ובדבקותם במטרה. אלו כלבים בעלי כוח רב, שקשה לצפות את התנהגותם, ועלולים להיות מסוכנים לבני אדם ובמיוחד לילדים.
משמש:
כלבים לשמירה ולוייה.
נתונים פיזיים:
גובה 43-48 ס"מ, משקל 18-25 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה קצרה וזיפית המופיעה במגוון צבעים נרחב כולל מנומר.
כלבים בעלי מבנה גוף חזק ומוצק, גולגולת רחבה, אף שחור, זנב קצר ושרירי. לסת תחתונה חזקה במיוחד.

בול טרייר
משפחה:
כלבים לצייד – טריירים - קרבות
מוצא:
אנגליה
הסטוריה:
נוצר באמצע המאה ה-19 בבריטניה. כלבים המיועד לקרבות כלבים, ספורט פופולרי באותם ימים. בתחילה הצבע היה לבן אך זיווגים עם סטפורדשייר בול טרייר הניבו גוונים נוספים
אופי:
כלבים חזקים מאד, אוהבים ילדים ואנשים. עקשנים מאד ואינדבידואליסטים. נחושים ופיקחים.
משמש:
כלבים לשמירה.
נתונים פיזיים:
גובה 35-40 ס"מ, משקל 20-35 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה קצרה המגיעה בעיקר על בסיס לבן, יש מנומרים.

ג'ק ראסל טרייר
משפחה:
כלבים לצייד – טריירים - נברנים
מוצא:
אנגליה
הסטוריה:
נקרא על שם הכומר ג'ון ראסל (1795-1883) מפתח הגזע שמלבד פעילותו בכנסייה, אהב לצוד שועלים. ראסל פיתח והכליא בין זנים עד שהגיע לכלב המתאים ביותר למשימת הציד. הוא פיתח כלב קטן ואסרטיבי שאין צורך לסחוב אותו על הסוס ומתאים ביותר לציד שועלים. תהליך זה התרחש בדבונשייר (Devonshire) שבאנגליה מאמצע עד לסוף המאה ה-19. למרות שבמקור גודלו הג'ק ראסלים לצורך ציד שועלים, הג'ק ראסל הנו טרייר עבודה רבגוני לציד, ולמגוון רב של חיות כגון: השועל האדום והאפור, רקונים וכן נקרים. קיימים שני סוגים של ג'ק ראסל: האחד צייד שועלים והוא גבוה יותר, והשני קטן יותר המשמש לציד חולדות.הג'ק ראסל ידוע בחוכמתו, זריזותו ונאמנותו הבלתי נלאית לבעליו.
אופי:
כלבים חכמים, נמרצים ואוהבים, בעלי מוסר עבודה גבוה מאד. קלים ל אילוף, אינסטינקט ציד מפותח מהרגיל, כך שיש להשגיח ליד חיות קטנות וכלבים אחרים.
משמש:
כלבים לצייד ומשפחתיים.
נתונים פיזיים:
גובה 25-36 ס"מ, משקל 9-12 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה בצבע - חום, לבן, או שחור. במידה והכלב בעל צבעים מעורבים, סימן שהוא פרי הכלאה.

פוקס טרייר
משפחה:
כלבים לצייד – טריירים - נברנים
מוצא:
קנדה
הסטוריה:
מוצאו של הפוקס טרייר הוא בבריטניה, במאה ה-17. קיימת הסברה כי נעשה שימוש בהכלאות של האונדים קטנים כגון תחש, ביגל ופוקס האונד ביחד עם טריירים מסומרי שיער כדי ליצור את הפוקס טרייר מסומר השיער. כ-20 שנה לאחר הופעת הפוקס טרייר מסומר השיער הופיע הפוקס טרייר חלק השיער. הגזע הוכר על ידי ה-UCI ב-1876.
אופי:
כלבים בעלי מזג טוב, אנרגטיים, חביבים, נאמנים ואמינים בחברת ילדים. יצר הגנה ושמירה נמוך, יצר חזק לריצוי, קל לאילוף.
משמש:
כלבים לצייד, משפחתיים, לנחייה לעיוורים, עזרה לכוחות הביטחון באיתור חומרים שונים וגם כ כלב הצלה.
נתונים פיזיים:
גובה 35-38 ס"מ, משקל 7-9 ק"ג.
כלבים בעלי רגליים ארוכות ושריריות, חזה עמוק וגוף צר. צוואר ארוך, אף ארוך וגבוה ואזניים מקופלות קדימה. זנבו יחסית קצר וגבוה. קיימים שני סוגים של פוקס טריירים: חלק שיער ומסומר שיער ששונים רק בפרווה. הצבע הלבן חייב להיות הדומיננטי בכלבים גזעיים. ניתן למצוא בנוסף גוונים של חום, שחור, קרם ואפילו כחול.

פיטבול
משפחה:
כלבים לצייד – טריירים - קרבות
מוצא:
אנגליה
הסטוריה:
הפיט בול טרייר, שפותח מגזעי בול טרייר שונים מהעבר, הוא בעל רקע ארוך של מלחמות כלבים בתוך בורות )tip(. כושר ההתמדה וכוחו של הגזע ייחודיים בעולם הכלבים. למרות שיש לו עבר עשיר ומרתק, עתידו של הגזע מעניין יותר. זהו גזע כלבים בעל תכונות מוגדרות, הרשום בהתאחדות UKC האמריקנית )שאינה קשורה ב-ICF( ואינו מתייחס לכל יצור-כלאיים צמא-דם. בעבר היה הפיט בול כלב לוויה אהוב ואמין. האנשים חסרי החמלה שניצלו את הגזע למלחמות בלתי חוקיות גרמו למסע רדיפות אחר הגזע. ואולם, חשוב לזכור, ה כלב אינו אשם - אלא בעליו.
אופי:
כלבים דומיננטים ולעתים תוקפנים כלפי כלבים אחרים. בשל כוחו הפיזי הרב הוא דורש השגחה ותשומת לב. בארצות רבות הוא נחשב לכלב מסוכן, ויש עליו הגבלות שונות
משמש:
כלבים ה מסוגל לבצע כמעט כל מטלה הנדרשת כגון שמירה, צייד, עבודת משטרה ולכידת נברנים.
נתונים פיזיים:
גובה 40-60 ס"מ, משקל 20-40 ק"ג.
כלבים בעלי פרווה קצרה בצבעים שונים.