טכניקות אילוף לכלבי ליוויכלבי ליווי בדרך כלל גדלים בתוך הבית, חוץ מאשר בהליכות ובטיולים.לפיכך, האילוף שלהם בדרך כלל כולל מניעה של שבירת חפצים וכללי התנהגות.כללי התנהגות אלה לרוב כוללים דברים כמו להתרחק מרהיטים, לא לנבוח בבית, לא להתחנן לאוכל ליד השולחן ולא לשתות מהאסלה.כלבי ליווי רבים לומדים שני סוגים של כללי התנהגות עבור מצבים שונים, כגון פקודות "תן נשיקה / אל תיתן נשיקה" שאומרות לו אם זה מתאים ללקק או לא. (זה שימושי במיוחד אם כלבך כהרגלו לשתות מהאסלה.)כלבי ליווי באים בכל הצורות, הגדלים והגזעים, אבל עליך לשקול בקפידה את בחירתך בהתאם לסגנון החיים שלך.
למה אנחנו מתכוונים?למשל, משק בית פעיל ואנרגטי עשוי לבחור חיית מחמד שאוהבת הרבה פעילות והתרועעות, אולי כלב דלמטי או גזע דומה.אדם מבוגר יותר שרק רוצה בן לוויה שקט ומשהו לטפל בו, עשוי לבחור כלב קטן כגון תחש או פומרני.בחור צעיר שאוהב לצאת לריצות בערב עשוי לבחור בכלב מגן גדול כמו מסטיף או דוברמן פינשר.
בחורה צעירה עשויה לבחור ברועה גרמני או האסקי בגלל תכונות ההגנה שלהם והמראה היפה שלהם.משפחה עם ילדים קטנים עשויה לנטות יותר לכלבי טיפוח כמו סן ברנרד או כלבי רועים.לכל הגזעים האלה יש נישות משלהם ביחסים שבין אדם לכלב.בחירת הגזע הנכון לסגנון החיים שלך צריכה להיות החלטה זהירה עם הרבה מחשבה ומחקר, ואושרך יהיה מובטח עם הבחירה למשך השנים הבאות.
כפי שציינו במאמרים הקודמים, כלבים מאולפים למטרות ציד צריכים לשמר את ההתנהגויות האגרסיביות יותר שלהם, אבל בכלבי ליווי אין צורך בכך, למעט במקרה של כלבים שמגדלים אותם לצורכי הגנה.חיה פחות אגרסיבית היא הרבה יותר רצויה כבת לוויה והיא תספק שנים של חברה רגועה, יותר מאשר לחימה וסבל מפציעות שהן לעתים קטלניות.
יש בעלים שמעקרים את הכלבים שלהם כאמצעי למתן נטיות אגרסיביות, כמו גם לשלוט באוכלוסייה של כלבים תועים וביטול התנהגות של שיטוט.זוהי הצעה שיש לשקול בכובד ראש משום שאלפי חיות לא רצויות עוברות המתת חסד מדי שנה, אבל במקביל לכך, עם משהו קורה לחיית המחמד שלך זו עשויה להיות נחמה אם יהיה לך גור מאותה שושלת.בעוד שלעיקור יש יתרונות משלו, ראשית עליך לוודא שלעולם לא תרצה להרבות את הכלב.
הבדל נוסף באילוף של כלבי ליווי הוא מה שרוב האנשים מתייחסים אליו כתעלולים של חיות מחמד.כולנו ראינו את הכלב שלא נוגע בממתק שנמצא מול הפרצוף שלו עד שהוא מקבל אישור, ואז הוא מעיף את החתיכה באוויר ותופס אותה, או את הכלב שמשחק בפריסבי על חוף הים.אלה הן התנהגויות נלמדות שדורשות הרבה סבלנות ואילוף עקבי.לפיכ��, הן בדרך כלל שמורות לכלבי ליווי שבאות איתנו במגע רוב הזמן.במשך השנים שאני מחזיק ברשותי חיות מחמד ומבקר בעלים ומאלפים אחרים של חיות מחמד, ראיתי כל מיני תעלולים של חיות מחמד, שחלקן הן טיפשות גמורה וחלקן בהחלט מרהיבות.
בצד המטופש, ראיתי כלבים ששותים בירה ולאחר מכן מייללים לשמע תקליטי בלוז ישנים במשך שעות ללא הרף.בצד המרהיב, ראיתי כלבים שמטפסים על מקפצה גבוהה וקופצים למים בלי שמץ של פחד.(אבל אותי זה הפחיד ... זה נראה כמו שהם חוטפים מכה רצינית בבטן.)תעלולים אלה הם כולם פרי מוחו של איזשהו בעלים שאמר לעצמו "מעניין אם רקסי יכול ללמוד את זה".אז אם אתה משיג כלב ליווי, התחל לחשוב.מצא איזשהו תעלול חדש שידהים את החברים והשכנים.אולי יהיה לך הצ'יוואווה הראשון בשכונה שיכול להביא לך בירה קרה ואת השלט רחוק במהלך שידור ישיר של גמר הגביע.