אילוף כלב לציית לפקודה "שב"

 

אילוף כלב לשבת נחשב לאחד מהדברים הבסיסיים ביותר אשר נוהגים לעשות בעת שמתחילים תהליך אילוף כלב – בין אם בצורה עצמאית ובין אם בליווי של מאלף כלבים מקצועי – וזו אחת מהדרכים היעילות ביותר בהם אתם יכולים להציג בפני הכלב שלכם את המושג של אילוף כלב לצייתנות בסיסית.
אילוף כלב לשבת זו משימה שקרוב לוודאי שאתם והכלב שלכם תוכלו לעמוד בה בהצלחה רבה, מפני שלעומת כל הטכניקות האחרות של אילוף כלב לצייתנות או לביצוע פעולות מסוגים שונים, אילוף כלב לציית לפקודה בסיסית כמו "שב" הוא דבר קל ומהיר לביצוע. בנוסף על כך, אילוף כלב לציית לפקודת יסוד מסוג זה תחדיר בכלב שלכם מידה בלתי מבוטלת של ביטחון עצמי ואף תעורר בו את המוטיבציה לרצות להשביע את רצונכם, שלא לדבר על כך שזה יועיל לכם מאוד בהמשך הדרך מפני שכך אתם מניחים – בשיתוף פעולה עם הכלב שלכם – את היסודות אשר עליהם יתבססו הטכניקות הנוספות בהן תוכלו להשתמש על מנת לאלף כלב לצייתנות מעט יותר מתקדמת.
אילוף כלב לשבת – מהן היתרונות?
כפי שצוין קודם לכן, אילוף כלב לשבת – ובאופן כללי לציית לפקודות בסיסיות – מאפשר לכם לבסס את מערכת היחסים הבריאה בין אדם לכלב, בה אתם משמשים כמנהיגי הלהקה. אילוף כלב לצייתנות בסיסית מעניק לבני האדם את ההזדמנות להפעיל את הסמכות והשליטה שלהם ולהפגין בפני הכלב את מעמדם בלהקה אשר בה הם חברים.
אילוף כלב לשבת מעניק לכם בסיס טוב – כבר בתחילת הדרך – לחנך את הכלב שלכם לנימוסי יסוד בכל אשר נוגע לדרכים בהן אתם מצפים ממנו להתנהג בקרבת אנשים אחרים, כלבים אחרים או חיות מחמד אחרות כמו חתולים, תוכים וכיוצא באלה. אילוף כלב לשבת מאפשר לכם להסיח את דעתו של הכלב שלכם בזמן שמישהו דופק בדלת – מפני שכלבים תמיד מחפשים להשביע את רצון הבעלים שלהם – וכך תוכלו לקבל את פני האורחים שלכם בברכה יחד עם הכלב שלכם, במקום שהוא ישתולל ויקפוץ עליהם, ילכלך להם את הבגדים, ישרוט אותם וכל הדברים האחרים שאנשים לא אוהבים לחוות מיד ברגע שבו הם נכנסים לבית חבריהם.
אילוף כלב לשבת – מספר כללים חשובים אשר כדאי לקחת בחשבון
• משך זמן התרגול – בעת שמתחילים אילוף כלב, תהיה המטרה אשר תהיה, משך הזמן שבו אתם מתרגלים עם הכלב את הפקודה שאתם מעוניינים שהוא ילמד הינו בעל חשיבות רבה ביותר. יש להקפיד שפרקי הזמן של האילוף לא יהיו ארוכים מדי, על מנת שהכלב לא יתחיל להשתעמם ולאבד את תשומת הלב שלו – דבר אשר סתם יקשה עליכם ועליו להשיג את המטרה שהוצבה מראש. בדרך כלל יש לקבוע פרקי זמן אשר אינם אורכים יותר מאשר עשר דקות.
• עקביות – כאשר מתחילים אילוף כלב, אחד מהעקרונות החשובים ביותר שתמיד מומלץ לזכור הוא שכלבים אוהבים סדר ועקביות, ולכן הם זקוקים למנהיג להקה אשר יקנה להם את הסדר, המשמעת והעקביות שהם צריכים לתרגל בדרך קבע. לכן, לאחר שמתחילים אילוף כלב לשבת יש לזכור כי מעתה ואילך – לאחר שהכלב למד מספר פעמים מה פירוש הפקודה "שב" – כל פעם שאתם אומרים את המילה "שב", הכלב צריך למלא אחר ההוראה שלכם ולשבת. אין כל רע בכך שהכלב לא יציית מפעם לפעם, כל עוד תתקנו אותו תכף ומיד ותגרמו לו לשבת. למעשה, טעויות לאורך הדרך יכולות להפוך את המלאכה של אילוף כלב להרבה יותר יעילה, מפני שכך הכלב יוכל לדעת ממה להימנע ולהתרכז במה שאתם מבקשים ממנו לעשות.
• הבהרת ציפיות – הכלב שלכם צריך לדעת בדיוק למה אתם מתכוונים כאשר אתם מבקשים ממנו לשבת, לכן מהפעם הראשונה בהם אתם מתחילים לאלף את הכלב לשבת, אתם צריכים לוודא כי אתם מדריכים את הכלב – בצורה רגועה ועדינה – להתנהג כפי שאתם מבקשים ממנו להתנהג. ברגע שהוא מתחיל להפגין את ההתנהגות שאתם מצפים ממנו להפגין – במקרה הזה לשבת בשקט – אתם יכולים לחזור על הפקודה, על מנת לחזק אצלו את הקשר שנוצר בין שמיעת המילה לביצוע ההתנהגות. בנוסף על כך, על מנת שהכלב שלכם לא יתבלבל ושהתקשורת ביניכם תהיה יעילה ככל האפשר, הקפידו להשתמש במילה אחת כדי לבטא את הפקודה שלכם, זאת אומרת, אין כל צורך להתחיל לדבר אל הכלב ולבקש ממנו בקשות מפורטות בהן אתם מתארים כיצד הוא צריך לשבת או מתלוננים על כך שהוא לא יושב – בכל מקרה הוא לא דובר את שפתכם והוא לא מבין מה אתם רוצים ממנו. פשוט חיזרו על מילה אחת פשוטה, על מנת לעשות את החיים יותר קלים לכלב שלכם וכמובן גם לכם. את העקביות יש לחזק גם לאחר שהכלב למד היטב את הפקודה, לכן גם כאשר אתם עומדים לצאת לטייל והכלב יושב לפני הדלת בציפייה שתקשרו אותו ברצועה, חיזרו על הפקודה – אם אפשר לנצל את ההזדמנות על מנת לחזק את הפקודה, מה טוב.
• סבלנות – כפי שצוין בתחילת המאמר, כלבים הם יצורים אשר מטבעם מעוניינים לרצות את הבעלים האנושיים שלהם, וזאת מפני שבני אדם בייתו את הכלבים והשביחו את התכונות שלהם לאורך השנים על מנת לקבל את הכלבים הצייתניים ביותר שימלאו אחר הפקודות שלהם, בין אם בתור כלבי שמירה, כלבי עבודה, כלבי הצלה וכיוצא באלה. לכן בעת שמתחילים בתהליך של אילוף כלב, אי אפשר להדגיש יתר על המידה את החשיבות של שמירה על הלך רוח רגוע אצל האדם – אשר משפיע בצורה ישירה על הלך רוחו של הכלב – מפני שבהינתן מספיק הזדמנויות ללמידה, הכלב בסופו של דבר יבין מה הבעלים שלו רוצה הוא יעשה והוא אכן יבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר. בנוסף על כך, אסור לכם לשכוח כי בסך הכול התהליך של אילוף כלב צריך להיות תהליך מהנה עבור האדם ועבור הכלב כאחד, לכן טיפ חשוב נוסף אשר מומלץ לזכור בזמן של אילוף כלב הוא לשלב בתהליך האילוף כמה שיותר הזדמנויות למשחק, שעשוע והפגנת חיבה, על מנת לוודא שהכלב יישאר במצב רוח מרומם ולא יתחיל להשתעמם או להרגיש תסכול.
• סביבה – בעת שמתחילים תהליך של אילוף כלב, חשוב מאוד שהסביבה אשר בה אתם מתרגלים את האילוף עם הכלב שלכם תהיה נקייה מהפרעות ומבודדת ככל האפשר מהסביבה החיצונית. הסיבה לכך היא מפני שאם תתחילו תהליך של אילוף כלב בסביבה עמוסה בגירויים אשר שובים את תשומת הלב של החושים – צלילים, ריחות, מראות וכיוצא באלה – הכלב עד מהרה יאבד את הריכוז שלו בכם ובמה שאתם רוצים שהוא יעשה. יחד עם זאת, בהמשך התהליך של אילוף כלב לשבת – או לעשות כל פעולה אחרת – מומלץ מאוד להציב בפני כלבכם ובפני עצמכם אתגר גדול יותר, על מנת שהכלב ילמד מוקדם ככל האפשר להתמודד עם קשת רחבה ומגוונת של מצבים בהם הוא עשוי להיתקל בחיי היום יום. לאחר אילוף כלב מוצלח אשר בוצע במתחם סגור לגירויים, נניח בין כותלי הבית, אפשר לעבור לחצר, שם הכלב יכול להיות ער לאנשים אשר הולכים ברחוב, לכלבים משוטטים ולצלילים ולריחות נוספים. דעת מוסחת של הכלב תאפשר לכם לתקן אותו ולהראות לו בדיוק כיצד אתם רוצים שה��א יתנהג גם במצבים מאתגרים אלה, על מנת שבהמשך הוא יידע להתמודד עם מגוון רחב של מצבים שונים.
אילוף כלב לשבת – שתי טכניקות בסיסיות שונות
1. בכל פעם אשר אתם נמצאים בקרבת הכלב שלכם ואתם שמים לב כי הוא מתכוון לעבור – מרצונו החופשי – לתנוחת ישיבה, זה בדיוק הרגע שבו אתם צריכים לומר את הפקודה שלכם ("שב", במקרה הזה) בקול רם ומובן. מיד לאחר מכן אתם צריכים לשבח את הכלב שלכם, בין אם באמצעות דברי שבח מילוליים (מומלץ לעשות זאת בטון קול גבוה ושמח), הפגנת חיבה וליטופים או מזון אשר אהוב על הכלב במיוחד. אילוף כלב לשבת בשיטה זו מהווה למעשה התניה קלאסית, מפני שכך אתם עוזרים לכלב לבנות קשר בין הפקודה שלכם לפעולה הוא מבצע. חשוב לזכור לשבח את הכלב ולחזק את ההתנהגות שלו בצורה חיובית, כמו גם לעשות זאת בתזמון הנכון.
2. תעמדו מול הכלב שלכם ותאחזו בכפות ידכם את אחד מסוגי המזונות אשר אהובים עליו במיוחד, כאלה שממש מסעירים את נפשו. הזיזו את ידכם – עם המזון בתוכה – לעבר חלקו העליון של ראשו של כלבכם, תוך כדי החזקת המזון מספר סנטימטרים מעל אפו. מפני שהכלב יריח את ריחו של המזון האהוב עליו, הוא יעקוב אחר המזון באמצעות עיניו ואפו – כלפי מעלה – דבר אשר באופן טבעי יגרום לו לעבור לתנוחת ישיבה, אשר תאפשר לו להתרכז במזון ביתר קלות ונוחות. מיד לאחר שהוא עובר לתנוחת ישיבה, תנו לו את המזון ותלטפו אותו על הראש, תגרדו אותו מאחורי האוזניים או תאמרו דברי שבח באוזניו. לאחר שהכלב הצליח לעשות זאת בהצלחה פעם אחת או פעמיים, אפשר ללוות את התנועה של הי עם אמירת הפקודה "שב", על מנת שייווצר הקשר הרצוי. פעם נוספת יש לזכור כי תמיד חשוב לחזק את ההתנהגות הרצויה בצורה חיובית ולחזור על התרגיל בצורה קבועה ועקבית.