איך ללמד את כלבך ללכת אחריך

 

את הפקודות הראשונות שכלבך לומד צריכה להיות פקודת "רגלי". פקודה זו תהיה מועילה בהבטחת הביטחון של כלבך כשהוא מסתובב בציבור, וזה יגרום לך להיראות כבעלים של חיית מחמד מנומסת וחביבה. על מנת להוסיף ליופי של כל זה, הפקודה עצמה היא די פשוטה וכמעט כל כלב יכול ללמוד את המשמעות שלה במאמץ מסוים תוך 30 דקות.
אז מהו תפקידה של פקודת "רגלי"? פקודה זו, שמורכבת ממילה אחת, אומרת לכלבך שעליו ללכת בדיוק לצדך, לא לפניך או אחריך. זה מספק ביטחון לכלב שלך במקומות ציבוריים וגם לך. הפקודה שומרת את הכלב לצדך במקום שהוא ירוץ דרך שמיכות פיקניקים של מבקרים בפארק, ואם ישלך גזע גדול ומזיק יותר, זה גורם לך להיראות מטרה פחות נגישה לגורמים פליליים כביכול.
וואו, זה נשמע טוב ... איך אני מלמד את כלבי? ובכן, זה לא קשה כפי שאתה עשוי לחשוב. ישנן שיטות כלליות של אילוף. אחת מהן משתמשת בחיזוק חיובי והשנייה משתמשת בעירוב של טקטיקות חיוביות ושליליות כאחד. ראשית, אנחנו רוצים לדון בשיטה של החיזוק החיובי.
בשיטה זו, עליך קודם להחזיק את כלבך עם רצועה קצרה ולהשיג מספר פריטי מזון אהובים על הכלב שלך, כמה חתיכות של מזון יבש לכלבים מהמזון שמשמש את הכלב בדרך כלל יתאימו. החלט באיזה צד שלך אתה מעדיף שהכלב ילך ואלף אותו מהצד הזה באופן הבא. כשהכלב לצדך ואתם פונים לאותו כיוון, שים את המזון בידך צמוד לירך שלך. אמור "רגלי" בקול תקיף אבל עדין והתחל להתקדם. כשהכלב מגיב על ידי צעידה לצדך, שבח אותו ותגמל אותו עם המזון. זכור להיות עקבי ולא לתגמל אותו לפני שהוא ביצע את הפעולה, אבל תמיד תגמל אותו על ביצוע טוב.
עם הרבה מאוד סבלנות, השיטה הזו תעבוד היטב עבור רוב הכלבים ותוביל לקשר הדוק בין חיית המחמד לבעלים. עם זאת, יש כלבים שמטבעם קשים יותר לאילוף, בדיוק כמו אנשים מסוימים. אם התברכת באחת מחיות המחמד העצמאיות ובעלות הרצון החזק, אולי כדאי יהיה שתאמץ לעצמך שיטת אילוף שונה, שהוזכרה קודם בדיון זה.
על מנת להשתמש בשיטת האילוף השנייה, עליך להתחיל עם רצועה מעט יותר ארוכה, בערך 2 עד 3 מטרים. תן לכלב שלך כמה רגעים כדי לחקור את הגבולות של הרצועה ולהבין איך זה עובד. לאחר מכן קרא לכלב ומקם את עצמך כמו קודם כשהכלב לצדך ושניכם פונים לאותו כיוון. אמור "רגלי" בקול תקיף והתחל להתקדם. בשלב זה, הכלב קרוב לוודאי לא ילך איתך. במקום זאת, הכי סביר שהוא יתחיל לחקור כשהוא רץ בכיוון שונה מזה שאליו אתה מוביל.
על מנת לתקן התנהגות זו, הסתובב לכיוון המנוגד לזה שהכלב נע בו והתקדם כמה צעדים, כי בזריזות, כאשר אתה מגביה את הרצועה לגובה הצוואר ונותן לה להשתרך מאחוריך. התוצאה של פעולה זו תיראה עד מהרה משום שהכלב יגיע מהר לקצה הרצועה, והתנועה שלו קדימה מלמדת אותו את שיעור הפיזיקה הישן ש-"לכל פעולה יש תגובה נגדית ששווה לה". הכלב ילמד די מהר שלא לציית לפקודת רגלי מובילה להרגשה לא נוחה בגלל העצירה הפתאומית בקצה הרצועה, ולאחר זמן קצר הוא ילמד לציית לפקודה. כשהכלב מגיע למצב של צייתנות, ודא שאתה מתגמל אותו עם הרבה חיזוקים חיוביים, כגון זמן משחק ומזון, יחד עם תשבחות מילוליות.